W nowym roku nauczę się języka obcego

W nowym roku nauczę się języka obcego

Koniec roku sprzyja refleksjom. Podsumowujemy, co udało nam się zrobić. Zastanawiamy się, jak sprawić, by kolejny rok był dla nas łaskawszy, a także abyśmy stali się lepsi, szczęśliwsi. Robimy więc listę rzeczy, nad którymi chcemy pracować, i zazwyczaj trafiają na nią pomysły typu: schudnę, zarobię, zaoszczędzę. A co myślicie o tym, żeby wpisać na szczyt swojej listy noworocznych postanowień naukę języka obcego? Nauka języka obcego jest zawsze bardzo dobrym pomysłem. Przede wszystkim zdobywamy nowe umiejętności, poprawiamy pamięć i koncentrację, pracujemy nad wytrwałością i systematycznością, walczymy z kompleksami, no i możemy pochwalić się nieszablonowym hobby.

1. NOWE UMIEJĘTNOŚCI

Nabycie lub rozwinięcie umiejętności językowych jest ważne na wielu płaszczyznach. Uczniom i studentom przydaje się do zdobywania kolejnych szczebli edukacji. Dorosłym zwykle daje perspektywy na lepszą pracę lub awans zawodowy i wyższe zarobki. Znajomość języka dzisiaj to również spokojniejsze podróżowanie i komfortowe poruszanie się w internecie. Polecamy drobne ćwiczenie – weź kartkę i fizycznie zapisz, jakie korzyści może wnieść do Twojego życia znajomość języka obcego. Taka lista dodatkowo wesprze Twoją motywację do nauki języka!

2. PAMIĘĆ I KONCENTRACJA

Człowiek ma najlepszą pamięć tak mniej więcej do 18 roku życia. Później mózg zaczyna się starzeć. Dlatego jest bardzo ważne, żeby dawać mu bodźce rozwojowe. Nauka języka jest na to świetnym sposobem. Przede wszystkim robisz coś nowego, co już stymuluje twój mózg do bardziej wytężonej pracy. Po drugie, ucząc się,  musisz zapamiętywać, myśleć logicznie, pracować wyobraźnią, kiedy na przykład podczas konwersacji wcielasz się w różne role. I w końcu, poznawanie nowego systemu językowego wymaga od nas niemałej koncentracji. Niezależnie od tego, czy uczysz się słówek, robisz ćwiczenia gramatyczne, słuchanki czy piszesz list, musisz się skoncentrować. Można powiedzieć, że jeśli przykładasz się do kursu językowego, fundujesz sobie zarazem trening uważności (mindfulness).

3. WYTRWAŁOŚĆ I SYSTEMATYCZNOŚĆ

Podczas nauki języka obcego ważne jest, aby wejść w rytm uczenia się. Regularne zajęcia pomagają nam zapanować nad czasem w ciągu tygodnia. Również odrabianie prac domowych, systematyczne stymulowanie mózgu nowymi bodźcami językowymi, wyrabia w nas nawyk systematyczności. Dodatkowo, rozpoczynając naukę musimy się nastawić, że w trakcie kursu na bank popełnimy całą masę błędów. Jeśli mamy dobrego nauczyciela, który wspiera nas i daje nam pozytywne wzmocnienie, to z pewnością wypracujemy w sobie bardzo ważną cechę, jaką jest wytrwałość.

4. KNOCK-OUT DLA KOMPLEKSÓW

Chyba nic tak bardzo nie buduje człowieka jak pokonywanie własnych barier. Dobrze poprowadzony kurs językowy daje Wam wiele możliwości pracy nad własnymi słabościami. Jak to się dzieje? Całkiem prosto i niepostrzeżenie, jeśli tylko bierzecie czynny udział w zajęciach. Z jednej strony, kiedy mówicie na forum grupy, mierzycie się z popełnionymi błędami, ale też słuchacie wypowiedzi innych. To doświadczenie pokazuje Wam, że nie tylko Wy popełniacie błędy, bo wszystkim uczestnikom kursu się one przytrafiają. Dzięki temu łapiemy dystans do naszego samokrytycyzmu. Z drugiej strony, każdy sukces: odrobiona na czas praca domowa, poprawnie skomponowany list, dobry wynik na teście czy pochwała nauczyciela dodają nam skrzydeł. Stąd nieodparte wrażenie, że kurs językowy czasami działa jak sesja z trenerem rozwoju personalnego. 

5. HOBBY

Jak już się wdrożysz w naukę języka obcego, to nagle okazuje się, że jest to na tyle ciekawe zajęcie, że z miesiąca na miesiąc przeradza się w nasze hobby. Po pierwsze, jest to coś, co robimy dobrowolnie. Po drugie, satysfakcja płynąca z rozwoju wyzwala w nas endorfiny, czyli hormon szczęścia. Po trzecie, jest to czas, kiedy spotykamy nowych, ciekawych ludzi, z którymi często nawiązujemy relacje koleżeńskie nawet poza salą szkoły językowej. 

Są ludzie, dla których nauka języków obcych to życiowa pasja, sposób na życie lub zabicie nudy. Swoją przygodę często zaczynają od nauki angielskiego, potem sięgają po hiszpański czy włoski lub niemiecki. Ciekawe jest to, że kiedy znasz już parę języków obcych nauka każdego kolejnego przychodzi już o wiele prościej. Sprawdziliśmy to na sobie! 🙂

Podobne wpisy