Jak osiągnąć swoje cele językowe

Jak osiągnąć swoje cele językowe

1. ZNAJDŹ I WYZNACZ SWÓJ CEL

Gdy zaczynasz uczyć się języka obcego, robisz to w określonym celu. Jedni mają do zdania egzaminy językowe w szkole lub na studiach, drudzy potrzebują dobrej znajomości języka obcego w pracy. Są też tacy, którym nauka języka sprawia przyjemność i traktują uczenie się go jak hobby. Warto sobie swój cel uświadomić. Wówczas efekty nauki staną się bardziej wymierne. Zamiast dreptać w miejscu, zaczniesz zauważać jak z czasem przechodzisz z punktu A do B, a potem C. Gdy już wiesz, po co się uczysz, wyobraź sobie, jak wygląda Twoja meta i co zyskasz, kiedy do niej dotrzesz. To uczucie będzie Twoim motorem napędowym w drodze po „puchar”. Z nauką języka jest jak ze sportem. Warto wizualizować sobie check pointy. Wyobraź sobie, jak zamawiasz obiad w restauracji po angielsku, a potem to zrób. Zadzwoń do hotelu w Grenoble i zapytaj o warunki rezerwacji pokoju po francusku. Realizacja małych celów w końcu doprowadzi Cię do Twojej mety.

2. REGULARNE POWTARZANIE

W nauce języka ważne jest to, żeby nie robić tego „z doskoku”. Jeśli zdecydowaliście się za to zabrać, dobrze jest uczyć się regularnie. Co to oznacza? W zależności od sposobu, jaki wybierzesz, warto zaplanować sobie dni na naukę i trzymać się planu. 

  • Jeśli uczysz się samodzielnie, pilnowanie ustalonych terminów kolejnego spotkania z językiem pomaga w wejściu w rytm nauki. Cenne jest także to, aby codziennie małymi partiami powtarzać słownictwo albo ćwiczyć gramatykę. Jeśli jesteś odpowiednio zmotywowany, dobrym pomysłem jest też trening mówienia i pisania. Możesz na przykład rozmawiać z obcokrajowcami, którzy mieszkają w Polsce, robić listy zakupów czy plan dnia po angielsku, a także pisać SMSy lub wiadomości w mediach społecznościowych w języku obcym. 
  • Jeśli jesteś na kursie – kwestia planowania leży po stronie Szkoły. Regularną pracę zorganizuje Ci lektor. Dobrze zorganizowany kurs to nie tylko podręcznik. Ciekawe komponenty multimedialne kursów i aplikacje do nauki słownictwa czy gramatyki sprawiają, że język dużo łatwiej „wchodzi do głowy”. Oczywiście regularne chodzenie na zajęcia oraz systematyczne przygotowanie do zajęć i odrabianie prac domowych zwiększa efektywność kursu.

3. WYROBIENIE ZWYCZAJÓW

Żeby było łatwiej i efektywniej, uczenie się musi wejść nam w krew. Dzięki temu przechodzenie z poziomu na poziom (A1-C2) stanie się naturalną konsekwencją naszych dobrych nawyków. Brzmi świetnie, ale jak to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane, ale wymaga od nas nieco cierpliwości. Powtarzanie pewnych czynności, jak na przykład picie kawy z rana, czy wieczorna kąpiel sprawia, że wykonując je, po pewnym czasie przestajemy myśleć, aby się za nie zabrać. Dodatkowa motywacja też nie jest specjalnie potrzebna. Wykonujemy te czynności z automatu, bo nasz mózg uznaje, że jest to dla nas naturalne zachowanie i zaczyna działać na autopilocie. Znawcy tematu uważają, że na wyrobienie zwyczaju wystarczy 21 dni. A może sprawdzisz, ile Tobie zajmie wyrobienie sobie nawyku codziennego uczenia się? 

4. POKONYWANIE BARIER

Próbowałeś kiedyś skoków przez przeszkody? Jeśli nie, to spróbuj. Zbyt wysoko ustawiona poprzeczka sprawi, że się przewrócisz, a być może nawet zniechęcić do dalszych prób. Podobnie jest z mówieniem w języku obcym. Musisz pamiętać, aby ustawić trudność na poziomie, który jest dla Ciebie odpowiedni. Dobry nauczyciel z pewnością o to zadba. Po Twojej stronie leży trening. Jeśli zaczynasz się uczyć, mów proste zdania, używając konstrukcji i słów wprowadzonych na zajęciach. Staraj się zapamiętywać całe frazy, nie tylko pojedyncze wyrazy. Mów jak najwięcej, nie bój się popełniania błędów. Są one nieodłącznym elementem procesu uczenia się. Kiedy małe dziecko uczy się mówić, na początku używa tylko pojedynczych słów, potem prostych zdań. Te zdania są wypowiadane spontanicznie i komunikatywnie, ale rzadko kiedy poprawnie. Dziecko przekręca słowa, robi błędy gramatyczne, ale osiąga swój cel komunikacyjny. Z czasem jego otoczenie językowe i praktyka sprawiają, że błędy są coraz rzadsze. Tak samo jest z mówieniem w języku obcym. Żeby zacząć mówić, trzeba się odważyć wyjść ze swojej strefy komfortu. Kiedy na kursie w szkole językowej uczycie się na przykład, jak opisać wygląd, charakter czy emocje, bądźcie aktywni na zajęciach i pod okiem lektora używajcie wprowadzonego słownictwa. Jako uzupełnienie nauki mówienia słuchaj tego, co lubisz w oryginalnej wersji językowej: piosenek, audiobooków czy podcastów. Jest wiele piosenek, w których znajdziesz na przykład cechy charakteru lub opis stanu emocjonalnego człowieka: Crazy – Aerosmith, Blurred Lines – Robin Thicke czy Seven Days in Sunny June – Jamiroquai. Włącz piosenkę, odpal tekst na lyricstraining.com i prześledź jego słowa. Jak lubisz, śpiewaj. Kolejną rzeczą jest oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej, które pozwoli Ci w naturalny i przyjemny sposób ćwiczyć rozumienia ze słuchu. A to naprawdę istotny element, kiedy chcesz nauczyć się rozmawiać. Możesz też formułować swoje myśli w języku obcym i zapisywać je na kartce lub prowadzić dziennik. Takie ćwiczenie pozwala Ci na swobodne i naturalne użycie poznanych struktur językowych. W ten sposób przechodzisz z biernego do czynnego użycia języka. Dlaczego? Bo kiedy mówiąc, czy pisząc w języku obcym nie znasz jakiegoś słowa, musisz się dowiedzieć, poszukać lub zapytać, jak coś powiedzieć. Dzięki temu wzrośnie Twoje zaangażowanie. A dowiadując się coraz więcej, budujesz swoją pewność językową.

5. WYTRWAŁOŚĆ I KONSEKWENCJA

Osiągnięcie biegłości językowej nie dzieje się z dnia na dzień. Ale jeśli tylko zaprzyjaźnimy się z językiem i polubimy składanie puzzli językowych, znajdziemy motywację do codziennego kształcenia i zdobycia nagrody odroczonej w czasie. Nauka języka nie musi być ciężką pracą. Jeśli będziemy umieli ją sobie dobrze i ciekawie zorganizować, z czasem stanie się przyjemna, a gdzie przyjemność – tam motywacja i jeszcze większe chęci do pogłębiania wiedzy.

Podobne wpisy